„Városképi jelentőségű lettél” – mondta Botka László Karikó Katalinnak

Szerdán, Karikó Katalin szegedi látogatásának második napján az önkormányzat fogadta a Nobel-díjas biokémikust.

Először Újszegeden jártak, hogy ott megmutassák neki a Temesvári körúti, 64 méter magas toronyházon nemrég elkészült freskót, melyet az önkormányzat készíttetett a Színes Város csapatával. A falfestményen Szent-Györgyi Albert mellett Karikó portréja is szerepel, mint Szeged Nobel-díjas tudósai. Mihálik Edvin, Újszeged momentumos önkormányzati képviselője elárulta, Karikó Katalin nem csak hozzájárult az őt ábrázoló újszegedi falfestmény elkészítéséhez, de a mintául szolgáló portrét is segített kiválasztani.

Városképi jelentőségű lettélmondta Botka László Karikó Katalinnak a helyszínen. Szeged idén újrázó polgármestere azt is elárulta, az épületben a városi tulajdonú lakások nagy részét ráadásul a Szegedi Biológiai Kutatóközpont, vagy az egyetem dolgozói lakják, így jobb helyre nem is kerülhetett volna a portré. A helyszíni beszámoló szerint Karikó alaposan megnézte, hogy minden rendben van-e a 600 négyzetméteres, 165 liternyi festékből megalkotott freskón, a kutató végül a szekvencia ábrázolásában sem talált hibát.

Ezután Tápé felé vették az irányt, a Heller Ödön Művelődési Házban a Tápéi Hagyományőrzők mutatták be a tápai gyékényszövést. Karikó Katalin elárulta, édesapja hentesként dolgozott, és gyékényből szőtt hentestáskában tartotta a szerszámait. Ez a táska erősen megkopott, a biokémikus szerette volna pótolni, de már a 70-es években sem lehetett kapni ilyesmit. Ennek hallatán azonnal felkínálták neki az asszonyok a méretes szatyrot, de Karikó végül szerényen elhárította azt.

„Szóval a fiúk semmire sem jók? – mondta viccesen Karikó a Szeged.hu beszámolója szerint, miután a hagyományőrzők arról meséltek neki, hogy vannak fiú és lány gyékények,ám előbbiek makacsok, nem lehet velük dolgozni, így csak utóbbiból szőnek az asszonyok. A buzogányként ismert növény a fiú gyékény, ennek a „fejét” be is csavarják nejlonba, mivel allergén hatása lehet. Végül a gyékényből font Nobel-díj átadására is sor került. Botka László eközben megemlítette, 

a leégett párizsi Notre Dame székesegyházban tápéi gyékényből szőtt székek voltak, és túlélték a tüzet is.

A végén aztán mégis kapott egy gyékényből szőtt táskát ajándékba a kutatónő. Karikó Katalin a nap hátralévő részében a Füvészkertben tart majd rendhagyó tanórákat, valamint a Kutatónők Tanösvényét adja át.