Elfogadták Szeged új költségvetését és megszavazták az ingyenes tömegközlekedést is a gyerekeknek

Pénteken közgyűlés tartott a szegedi önkormányzat, amin többek között elfogadták a város következő évi költségvetését is. A rendeletet 19 képviselő támogatta, a Fidesz és a KDNP képviselői nemmel szavaztak, illetve tartózkodtak, írja az MTI.

Kovács Tamás, a Párbeszéd politikusa és a város gazdasági alpolgármestere a vita során elmondta, hogy a költségvetés 63 százaléka működési, 37 százaléka fejlesztési kiadás. Az önkormányzati feladatok ellátására érkező állami normatívák 5 százalékkal csökkennek, a fizetendő az adóerő-képesség alapján megállapított szolidaritási hozzájárulás pedig a tavalyihoz képest több mint 1,3 milliárd forinttal, 4,371 milliárd forintra nőtt.

Kovács hozzátette, hogy az önkormányzat iparűzési adóból 19,4 milliárd, építményadóból 4,2 milliárd, telekadóból 370 millió, idegenforgalmi adóból 225 millió forint bevételre számít a következő évben.

Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder

Tápai Péter, a Fidesz közgyűlési frakcióvezetője az ülésen azt mondta, hogy az elmúlt években több mint 50 milliárd forintnyi kormányzati fejlesztési forrás érkezett Szegedre, amire Botka László polgármester azt felelte, hogy az összes adóbevétel a kormányhoz megy,

emiatt nem érti, miért kellene külön megköszönni azt, hogy jönnek a városba állami beruházások ezekből a pénzekből.

A közgyűlés döntött arról is, hogy a tavalyi 1,5 milliárdról 2 milliárd forintra emelik majd a szociális támogatásokra szánt összeget a város költségvetésében. Az eddigi 15 ezer forintról 20 ezerre emelik az általános iskolába járó gyermekek családjának járó iskolakezdési támogatást, valamint az időskorúak és a rokkantellátásban részesülők éves támogatását is. Az újszülöttek után járó egyszeri szülési támogatás összege 25 ezerről 50 ezer forintra emelkedik. Áprilistól, lakóhelytől függetlenül a helyi tömegközlekedés ingyenessé válik minden 14 év alatti gyerek számára.

A polgármester beszámolt arról, hogy az elmúlt öt évben az önkormányzat 850 lakást újított fel és adott bérbe az arra rászorulóknak a piaci ár töredékéért és a családok lakásfenntartási támogatást is kaphatnak.

A következő költségvetés szerint több mint 3 milliárd forintot költ majd a város tak és járdák rekonstrukciójára. A Szegedi Közlekedési Társaság négy új önjáró trolibuszt vásárol 683 millió forintból, és további 300 millió forintot fordítanak majd a meglévő trolibuszflotta felújítására. A 4-es villamosvonal pályarekonstrukciójára 250 millió forintot szánnak, és a közlekedés biztonságának javítására is további 100 millió forintot különítenek el.

Az önkormányzat a BYD kínai elektromos autógyártó beruházásának érdekében mintegy 7,5 milliárd forintot fordít az ipari park kialakítására. Ebből az összegből a terület régészeti feltárására, a magasfeszültségű vezetékek áthelyezésére, az ivóvíz- és a csatornahálózat fejlesztésére fordítanak.

A képviselők döntöttek arról is, hogy Szent Gellért Fórum melletti erdőt Szent Ferencről nevezik el. Mint ismert, ennek az erdőnek a helyére akart egészen pár nappal ezelőttig egy általános és középiskolát, valamint focipályákat építeni a Szeged-Csanádi Egyházmegye. A terv hallatán heves vita alakult ki a város és a püspökség között, a szegedi Momentum tiltakozást is szervezett az erdő védelméért. Ezek után az egyházmegye végül elállt az ötlettől és Mórahalmon húzzák fel a komplexumot.

A képviselők döntöttek arról is, hogy ki legyen idén Szeged díszpolgára. Az elismerést Gál Béla, a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium korábbi igazgatója veheti át Szeged napján, május 21-én.