Újrahasznosított tollból készülő, tartós higiéniás szintet biztosító termékek gyártására dolgozott ki eljárást a Naturtex Kft. a Szegedi Tudományegyetem kutatóival, tájékoztatta a vállalkozás az MTI-t.
A közlemény szerint a lakástextilek piacának egyik meghatározó szegmense az új, első osztályú tollból, tollpehelyből készülő párnák és paplanok piaca. A termékek népszerűségének egyik oka az, hogy míg a poliészter alapanyaggal készített párnák és paplanok átlagos használati ideje két év, addig a toll alapú termékeké lényegesen hosszabb, négy–öt év.
A toll – a használat jellegétől függően – több alkalommal újrahasznosítható alapanyag. Számos szálloda- és bútoráruházlánc célul tűzte ki, hogy a fenntarthatóság jegyében a felhasznált, illetve forgalmazott termékeik egyre nagyobb hányada újrahasznosított alapanyagból készüljön. Az újrahasznosítás megköveteli a tisztítási folyamat optimalizálását a hosszabb élettartam és tartósabb használat érdekében, másrészt lehetővé teszi olyan módosítások elvégzését a tollak és pelyhek felületén, amelyekre népegészségügyi okok miatt nagy az igény.
A szegedi Naturtex az SZTE kutatóival együttműködve olyan új bevonatot fejlesztett ki, amely képes tartósan rögzülni a toll, tollpehely és a textilbevonat felületén, miközben ellenőrzött antiallergén és antimikrobiális hatása révén távol tartja az atkákat, illetve gátolja a nem kívánatos mikroorganizmusok szaporodását. A szakemberek a használt tollak és pelyhek gyártásra történő előkészítéséhez – válogatás, osztályozás, textilvágás – kapcsolódó automatizálási feladatokat egy komplex gyártósorral oldják meg.
A fejlesztéssel a cég képessé vált arra, hogy a nemzetközi szinten összegyűjtött, eltérő szennyezettségű alapanyagokból saját technológiával standard ipari körülmények között gyártsa új termékeit a nemzetközi piacra. A négyéves projekt csaknem 930 millió forintos költségéből több mint 580 millió forint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatása.
Fotó: Naturtex