A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) alapítója és vezetője, Iványi Gábor arról beszélt a Szabad Európának, hogy az egyházát és az általa fenntartott intézményeket ellehetetlenítik. A lelkész úgy véli, a MET tönkretétele – a törvényektől kezdve az adóhatóságig – mind-mind a Orbán Viktor kormányfő műve. Az állami támogatások elmaradása miatt az intézmények jelentős közüzemi tartozásokat halmoztak fel, és a dolgozók hónapok óta nem kaptak teljes fizetést.
A MET egyház alapítója a lapnak elmondta, az állam új egyházi törvényt alkotott 2011-ben, amely miatt az egyház elveszítette az egyházi státuszát, és ezzel együtt az állami támogatásokat és kedvezményeket. A kormány nem tartotta be az Alkotmánybíróság döntését, amely kötelezte a státusz visszaállítására. Az egyház a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, és nyert, de a kormány továbbra sem rendezte a hátralékot. Iványi Gábor szerint a kormány bosszút áll rajtuk, és minden lehetőséget megvon az egyháztól és intézményeitől.
Az egyház által fenntartott intézmények között van iskola, idősotthon, hajléktalanszálló és egyéb szociális intézmények. Ezek közül több is hatalmas társadalmi szükségletet szolgál ki, és ha bezárnának, sok ember kerülne nehéz helyzetbe, hangzott el a műsorban. A riport a MET szegedi Wesley János intézményéről is szól, ahol van óvoda, általános iskola és gimnázium is, ám Iványi szerint még egy ilyen intézmény nemcsak Szegeden, de a vármegyében sincs.
„Szegeden van egy szegregált intézmény a középsúlyos és enyhe értelmi fogyatékos gyerekek számára. Ezek a gyerekek, akik nálunk vannak, még ha enyhe értelmi fogyatékosok is, a skálának azon a felén vannak, ami az ép értelem és az enyhe értelmi fogyatékosság határán van. Itt integráltan vannak, annak mégiscsak van egy kicsit fölfelé húzó ereje” – ezt Nógrádi Erika, az iskola igazgatója mondta arról, miért egyedi a Wesley.
„Mindenki aggódik, mindenki retteg, hogy el kell hagyjuk az iskolát”
– mondja Mészáros Edit, a szülői munkaközösség tagja a Szabad Európának. A Wesley János iskola tanárainak sem könnyű, mivel a felmondások miatt kevesebben is vannak, ráadásul teljes fizetést sem kaptak már hónapok óta. Monori Gyula pedagógus szerint „Éjszaka érkezik meg a jelentés, hogy ki betegedett meg, vagy ki az, aki felmondott. Ez alapján megy be az osztályba vagy egy másik szakos kolléga, vagy pedig az adott kolléga, ha megkapja a leckét, abból éjszaka fölkészül, úgy tartja meg az órát”.
A szegedi Wesley-re már korábban is szemet vetettek a riport szerint. Példának említik, hogy Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár azt üzente a szegedi Mihálffy Béla KDNP-s képviselőn keresztül, hogy ha úgy alakulnak a dolgok, az állam szívesen lenne az iskola fenntartója. „Még nem adtunk át eddig semmit. Nem tudom, mit hoz a holnap, mert a mostani, legradikálisabb lépésekkel az egész alapnormatívát elvették, tehát nem tudtam az elmúlt három hónapban rendesen fizetést adni, csak segélyeket” – mondja Iványi Gábor a portálnak.
A cikk végül felveti azt a kérdést, hogy miért került veszélybe az egyház és intézményei, és milyen politikai vagy egyéb okok állhatnak a háttérben. Iványi Gábor a Szabad Európa riportjában úgy véli, az egyház és intézményeinek ellehetetlenítése az Orbán Viktor vezette kormány politikájának része, és személyes ellentét is szerepet játszhat ebben. Mint említette, sosem voltak puszipajtások, de tisztelték egymást. Ő volt az is, aki összeadta Orbán Viktort Lévai Anikóval, majd később az első két gyereküket, Ráhelt és Gáspárt is ő keresztelte meg. Azonban a Fidesz 2010-es kétharmadával a tiszteletnek vége lett.
A MET körül kialakult helyzet után egyesek már támogatással segítik az Iványiék által fenntartott intézményeket, mivel fennáll a veszélye annak, hogy bezárnak, és ezáltal nőne azoknak az embereknek a száma, akiknek nincs hová fordulniuk. Karácsony Gergely budapesti főpolgármester is bejelentette, hogy átmeneti jelleggel támogatják az intézményeket, amíg a pénzügyi vita rendeződik, de Szeged városa is nyújtott némi átmeneti segélyt, amit a legutóbbi közgyűlésen meg is szavaztak.