Még zajlik az Erasmus az SZTE-n: a legtöbben Spanyolországból, Franciaországból és Törökországból érkeztek Szegedre

A 2023–2024-es tanév első félévében 127 külföldi hallgató kezdte meg tanulmányait Szegeden, míg az SZTE-ről 113 diák utazott az 575 európai partnerintézmény egyikébe az Erasmus-program keretében, szól az intézmény közleménye. Már amíg erre lehetőség van, a 2023 őszén induló szemeszterben ugyanis már számos modellváltó egyetem hoppon maradt.

Az SZTE rekordszámú külföldi hallgatót vett fel a legutóbbi felvételi időszakban: jelenleg több mint 130 ország diákjai tanulnak a szegedi egyetemen. Idén több mint 1200 új külföldi hallgatót vettünk fel, ami 20%-os növekedést jelent az elmúlt évekhez viszonyítva. Ez óriási siker és öröm számunkra. A Szegedi Tudományegyetem jelenlegi hallgatóinak mintegy egyötöde külföldi. Ehhez az eredményhez jelentősen hozzájárul az Erasmus mobilitási program évek óta töretlen népszerűsége is – mondta Bene Tamás nemzetközi és közkapcsolati igazgató a közleményben.

Bene aztán Hozzátette azt is, az Erasmus-programban 30 ország 575 európai partnerintézményével összesen 1196 bilaterális szerződés köti össze a Szegedi Tudományegyetemet, ezek biztosítják a hallgatói és oktatói mobilitások keretét. A mostani félévben a 127 külföldi hallgató 11 ország 52 város 57 egyeteméről érkezett az SZTE 9 karára.

A legtöbben Spanyolországból, Franciaországból és Törökországból érkeztek Szegedre.

A bejövő hallgatók többsége a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karon, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karon, valamint a Gazdaságtudományi Karon tanul. Szeptemberben zajlott az Állam- és Jogtudományi Kar Digicrimjus elnevezésű Blended Intenzív Programja (BIP), amelyre Németország, Törökország és Lengyelország 3 partnerintézményéből érkeztek rövid, 10 napos hallgatói mobilitásra vendéghallgatók.

Fotó: Sahin-Tóth István / SZTE NKI

Az Erasmus program számos előnyét a Szegedi Tudományegyetem hallgatói is nagy számban kihasználják, már amíg tudják, az Európai Unióval való elszámolási vita és az alapítványi egyetemi forma miatt. A 2023 őszén induló szemeszterben már ugyanis számos modellváltó egyetem hoppon maradt, melyeknek vagy nem volt folyamatban lévő szerződésük, és ezért újra pályáztak, illetve időközben kifutottak a részvétel biztosításához szükséges uniós pénzből, és ezért próbáltak újra pályázni.

A közlemény azt írja, az SZTE-ről a mostani egyetemi félévben 87 részképzéses és 15 szakmai gyakorlatos hallgató kezdte meg a mobilitását valamely európai célintézményben. Rövid idejű mobilitásban 10 hallgató vesz részt 2, 1–1 hetes Blended Intenzív Programon Portóban és Kolozsvárott, egy hallgató pedig Franciaországba utazik ki egyhónapos doktori mobilitásra. Az SZTE 9 karát érintő 113 mobilitás 23 ország 71 célintézményében valósul meg. A legtöbb hallgató a bölcsészkarról, az jogi arról, valamint a GTK-ról utazik külföldre, többségében spanyol, francia és német célintézménybe.

Az Erasmus-program mind a bejövő mind a kiutazó hallgatóknak kiváló lehetőséget biztosít a szakmai és személyes fejlődésre. Egy sokszínű környezetbe bekerülve a program résztvevői megismerkedhetnek más kultúrákkal, fejleszthetik idegennyelv-tudásukat, bővíthetik kapcsolati hálójukat, mindeközben pedig olyan fontos képességeket és készségeket sajátíthatnak el, amelyek munkaerőpiaci elhelyezkedésük szempontjából is fontosak, írják.