A külföldiek közül szerbek, kínaiak, izraeliek és amerikaiak vásárolnak leginkább ingatlant Szegeden

Folytatva vidéki lakáspiaci sorozatát, ezúttal Szegedet és Pécset vette górcső alá a Portfolio. Cikkükben azt vizsgálták, hogy mi történik a települések lakáspiacán, illetve mekkora a két település népszerűsége a befektetők és a lakásfejlesztők körében.

Jelen esetben a két városban hasonlóan alacsony a működőtőke-beruházási volumene, hiszen mint azt Lázár János is beismerte szerdai rádióinterjújában, hogy Debrecenre új fővárosként tekintenek, így itt messze kimagaslik ez az érték. Az utóbbi 5–6 évben Szegedre mindössze 40 milliárd forintnyi beruházás érkezett, ami az országos települési rangsor 24. helyére volt elegendő, ám Pécsre még ennél is kevesebb, ami szintén hatással lehet az ingatlanpiacra. Az oktatási élet szempontjából viszont mindkét város nagyon erős.

A gazdasági portál szerint a két város közül sok szempontból Szeged van kedvezőbb helyzetben, amit az elmúlt tíz év demográfiai folyamatai is megerősítenek. Szegeden most talán a legnagyobb horderejű befektetés a Szegedi Tudományegyetem Science Park és az ahhoz kapcsolódó infrastrukturális beruházás. Az viszont, hogy ez a fejlesztés a vásárlói vagy bérlői piacot mozgatja-e meg jobban, a beruházás korai szakasza miatt még nem látszik egyértelműen – mondta a Portfolionak Piros Szilvia, az OTP Ingatlanpont Dél-alföldi Régióvezetője.

Piros szerint Szegeden jelentős a felsőoktatás szerepe és kifejezetten magas az ott tanuló hallgatók létszáma, ami a lakáspiaci trendekben is megmutatkozik. Egyrészt a jellemzően jobb anyagi lehetőségekkel rendelkező szülők lakást vásárolnak gyereküknek, ami egy hosszabb távú befektetés, a másik pedig a kiadó lakóingatlanok pezsgése.

Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője szerint Szegeden olyan jelentősebb ipari beruházás, amely jelentősebb kihatással lett volna az ingatlanpiacra, nem történt az utóbbi években, azonban folyamatosan nő a kisebb-nagyobb technológiai, elsősorban szoftverfejlesztő cégek betelepülése, melyek

az ingatlanvásárlásokhoz megfelelő jövedelmet biztosítanak alkalmazottaik számára.

Ezen túlmenően Szeged mellett egy 300 hektáros ipari parkot kíván létesíteni az önkormányzat, ami az ott megvalósuló beruházásoktól függően hozhat a helyi lakáspiacon további fellendülést.

Kiemelkedő, 30 százalék feletti arányban szerződtek a vevők befektetési céllal Pécsen és Szegeden is tavaly, de az idei évben az infláció és a financiális nehézségek hatására a befektetői aktivitás is enyhül a szakember szerint: Szegeden is visszaesett az ingatlantranzakciók száma más magyar városhoz hasonlóan. S bár tavaly óta emelkedett, de a megyeszékhelyek közül még így is Szegeden a legalacsonyabb a lakáskiadással elérhető hozam.

Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

A szegedi újlakáspiac több szempontból is hasonlóságot mutat a pécsihez, mivel a budapesti mércével is óriásinak tekinthető Cédrus Liget 578 lakása már felépült, és a lakások túlnyomó többségét itt is értékesítette a fejlesztő, másrészt az átlagos árak a pécsihez hasonlóan éppen meghaladták az 1 millió forintot négyzetméterenként.

Szegeden a külföldi vásárlók száma sem jelentős, jellemzően az ott tanuló külföldi egyetemisták, illetve a hosszabb időre Szegedre települő vagy már ott élő külföldiek vásárolnak csak ingatlant a cikk szerint. A miniszterelnökség adatai alapján a tavalyi évben 21 alkalommal kaptak engedélyt ingatlanszerzésre Szegeden külföldi állampolgárok,

közöttük szerbek, kínaiak, izraeliek és amerikaiak voltak főként.

A befektetéseket egyrészt a felsőoktatás hajtja, másfelől a kulturális, turisztikai és tudományos szféra, a városba Amerikából és Nyugat-Európából is szoktak érkezni kutatók hosszabb-rövidebb távú tartózkodásra.

Emellett megfigyelhető egy fordulat a vándorlás irányában: míg a Covid-járvány hatására Szegeden is elindult egy kiköltözési hullám az agglomerációba és a kertvárosiasabb részekre, addig most már egyre többen érkeznek vissza a belvárosba. Ezt azzal magyarázták, hogy a rezsiköltségek minden településen közel azonosak, azonban az emelkedő benzinárak miatt drágábbá vált a bejárás.

A város ingatlanpiaci jövőjét úgy foglalták össze, hogy az árak már stagnálnak és megfigyelhető, hogy az eladók már önkéntesen is hajlanak az árcsökkentésre, ha hosszabb ideje van piacon az adott ingatlan. Rövid távon ezért nem várható áremelkedés.