„Felsőoktatási fórumot tartottunk, egyeztettünk hallgatókkal, határozatjavaslatot adtunk be a Parlamentbe. Majd amikor a Fidesz leszavazta a javaslatunkat, Szegeden a kuratórium elnökéhez fordultam, hogy saját keretből vessenek véget ennek a tarthatatlan helyzetnek” – írja bejegyzésében Halász Noémi azzal kapcsolatban, hogy a Momentum országgyűlési képviselőivel hogyan próbálták meg elérni az ösztöndíjak emelését az elmúlt időszakban.
Halász szerint azért van szükség az emelésre, mert az utóbbi években a doktoranduszok száma drasztikusan visszaesett és az ösztöndíjak emelkedése messze elmaradt az inflációtól. Hétfőn az SZTE Szenátusa végül megszavazta a kiegészítő ösztöndíjak létrehozását, amely szeptembertől életbe is lép. Ez alapján a szegedi egyetemen minden PhD hallgató minimum havi 40 ezer forint plusz ösztöndíjat kapna.
A kiegészítő ösztöndíj-csomag a Momentum kérésével ellentétben azonban nem fog alanyi jogon járni, pályázni kell rá. Ezen felül pedig lesznek magasabb összegű kiegészítések is, melyekre nem mindenki jelentkezhet. „Bízom benne, hogy hamarosan az összes magyar PhD hallgató számára alanyi jogon fog járni ilyen vagy ehhez hasonló ösztöndíjemelés. Ez a példa azt is jól szemlélteti, miért fontos, hogy ki merjünk állni magunkért!” – tette hozzá a politikus.
Fotó: Momentum
A párt közleménye kitér arra, hogy amennyiben követik is más egyetemek a szegedi példát, a kiegészítő ösztöndíj akkor sem végleges megoldása a problémának, hiszen bármikor elvehető. Jelenleg ez nem jog, hanem kegy szerintük. A megoldást abban látják, ha a fenntartó kuratóriumok felszámolásra kerülnének, és államilag, egyenlő és igazságos feltételekkel kezelnének minden doktoranduszt.
A doktoranduszok állami ösztöndíja 2016 óta lényegében változatlan, miközben a megélhetési költségek jelentősen nőttek az elmúlt hét évben. Jelenleg az első két tanévben nettó 140 680, a második két tanévben pedig nettó 180.680 forintot vihetnek haza a doktori hallgatók. Ez 2016 óta mindössze havi 680 forintos emelkedést jelent, miközben az átlagos drágulás több mint 35%-os volt, és az elmúlt egy-másfél évben fel is gyorsult.
A Momentum közleménye szerint a magyar felsőoktatási szektor oktatói és kutatói utánpótlása múlik azon, hogy megfelelő egzisztenciát biztosít-e a magyar állam a hallgatóknak a doktorandusz képzés évei alatt. Így tehát nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű a doktorandusz ösztöndíjak emelése, illetve a minimálbérhez kötéssel azok értékállóságának biztosítása.