A lakásárrobbanást a kamatok elszállása követte, így aztán egy átlagpanelhez már egyre kevesebb városban elég egy 20 milliós hitel a Bank360 elemzése szerint, melyet az RTL közölt.
Az állami rezsitámogatás tavalyi átalakítása, az átlagfogyasztás feletti piaci energiaár miatt a „megfizethető” kategóriába sorolt panellakások iránt is élénkült az érdeklődés, különösen a panelprogramosok esetében. Még úgy is, hogy az év végére a magas infláció, a növekvő megélhetési költségek és az emelkedő hitelkamatok miatt megcsappant a kereslet az ingatlanpiacon.
Míg Miskolcon, Nyíregyházán és Kaposváron még minimális önerő mellett nagyjából elég lehet a 20 milliós lakáskölcsön egy ötven négyzetméteres panel megvásárlásához, addig Budapesten, Szegeden, Győrben és Debrecenben viszont már nagyobb önerő vagy magasabb összegű, illetve támogatott hitel kellhet mindehhez.
A panelek kínálati ára nem nagyon mozdult lefelé például Budapesten, Győrben és Debrecenben az Ingatlannet.hu adatbázisa szerint, Győrben 625 ezer, Debrecenben 693 ezer forintért hirdetik átlagosan négyzetméterenként a tulajdonosok az ilyen lakásokat. Egy ötven négyzetméternél valamivel nagyobb panellakásnál
forint körül alakul az átlagár. Kaposvári panelből kevés a hirdetés, ezek négyzetméterára átlag 500 ezer forint, az ötven négyzetméter körüli panel átlagára 26 millió forint. Jelenleg a legdrágább panellakás az Ingatlannet.hu kínálatban egy budapesti, a XIII. kerületi Katona József utcai társasházban lévő, 115 négyzetméteres lakás, amelynek az irányára 108 millió forint.
A fentiek alapján Miskolcon egy 16 millió forintos lakáshitellel és a minimális, 20 százalékos önerővel már vásárolható legalább 50 négyzetméteres panellakás. Nyíregyházán és Kaposváron egy 20 milliós lakáshitelhez éppen nem elegendő a 20 százalékos saját erő, azt még 800 ezer forinttal ki kell egészíteni a lakásvásárláshoz.
A hasonló nagyságú budapesti, szegedi, győri és debreceni panelek vételénél nagyobb önerő szükséges (10–30 millió forint), ha a vásárlók nem kívánnak 20 milliónál nagyobb lakáshitelt felvenni. Az önerő rész állami támogatással, a házaspároknak babaváró hitellel (legfeljebb 10 millió, amiből 7,5 millió forintot számíthatnak be önerőnek), valamint családi otthonteremtési kedvezménnyel (csok) növelhető.