Az idén száz éves szegedi füvészkert indiai lótuszai, szecsuáni ősfenyői Európa-szerte is ritkaságnak számítanak, de egyedülálló a trópusi növények közt egész nyáron át megcsodálható lepkekertje is. Ehhez azonban több üvegházat is fenntartanak, amely az elszálló gázárak maitt érzékenyen érinti az intézményt.
A Very Important Planet arról ír, hogy a szegedi füvészkert trópusi növényeinek fűtésén nem lehet spórolni, csak az emberekén. Emiatt azt tervezik ,hogy télen hosszabb lesz a zárvatartás, de korszerűsítenének is: tervezik a geotermikus fűtésre való átállást.
A portálnak Németh Anikó, a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjének igazgatója nyilatkozott. Mint mondta, az indiai lótuszok esetében egy artézi kút táplálja a tavat, aminek télen sem csökken 21–22 fok alá a hőmérséklete, és langyos iszapot biztosít az állománynak az áttelelésre. Egyedülálló a trópusi lepkekertjük is, botanikus kertben ilyen ugyanis nincs máshol az országban.
„A gázáremelés bennünket is érzékenyen érint. Három üvegházunk van, nagyjából 1500 négyzetméteres összterülettel, amit fűteni kell: az orchideaház, a páfrányház és a trópusi üvegház. Az utóbbi nappal fel tud melegedni, ha jó idő van, éjjel 18 fokra fűtjük fel. A mediterrán üvegházban 10 fok alatti a hőmérséklet, de az ott tartott növényeknek ez nem árt” – mondta el a VIP kérdésére az igazgató.
„Spórolni az irodák és egyéb helyiségek fűtésén tudunk, illetve a szokásos téli zárva tartás egy héttel hosszabb lesz. Ezalatt elvégezzük az egyébként is szükséges kertészeti munkákat. Nyílászárókat is cserélnünk, és új kazánokat szerelünk be, amelyekkel külön lehet szabályozni mindegyik ház fűtését. Szerencsére a látogatótereket nálunk nemigen kell fűteni” – tette hozzá Németh, aki megemlítette, felmerült a geotermikus energiára való átállás is, de ennek részletei egyelőre bizonytalanok.
Úgy tervezik, a december 18-i zárás után január 9-én újra kinyitnak.
A szegedi füvészkert munkáját viszont egyénileg is segíthetjük valamelyik növény örökbefogadásával. Az évek óta bevett és népszerű kezdeményezés idén a 100 év – 100 örökbefogadás nevet kapta, melyről mi is beszámoltunk. Mint azt Németh Anikó a portálnak elárulta, hamarosan el is érik a kitűzött örökbefogadói számot. Az anyagi támogatásért cserébe az örökbefogadók emléklapot kapnak, és az adott növény névtáblájára egy évre kikerül a nevük.