Újabb magánkórház terjeszkedne Szegeden: Kóka János cége az Unionnal vásárolták fel a MediTeam Zrt.-t

A Doktor24 és az Union közös vállalata a régiós piacvezető szegedi MediTeam Zrt.-t vásárolta fel és terveik szerint a megye első számú privát egészségügyi szolgáltatójából regionális ellátóközpontot hoznak létre – írja a Portfolio.

Az ügylet azért is érdekes, mert csupán néhány hét telt el a TritonLife bejelentése óta, amiből kiderült, hogy a másik országos hálózatot építő, vezető magánegészségügyi szolgáltató szintén Szegedet vette be legutóbb. Az országos hálózatépítésen dolgozó Doktor24 2021-ben 136%-kal 10,6 milliárd forintra növelte árbevételét, ez a második legmagasabb növekedési ütem volt tavaly. A cég ezzel csatlakozott a hazai magánegészségügyi piac "BIG4-jához".

A cég közleménye szerint a szegedi megállapodással a Doktor24 Dél-Magyarország egészére kiterjeszti szolgáltatásait, de komoly potenciált is lát benne az új tulajdonos, mivel a román határtól 50, a szerbtől 20 kilométerre fekszik a város, így a régió lakossága mellett a szomszédos országokból érkező ügyfeleket is el tudják látni.

A MediTeam az elektromágneses-, az optikai-, a munkavédelmi és egyéb kockázatértékelések, valamint akkreditált mérések országosan elismert szakértőjének számít. Szeged egyik legrégebben működő, 1995-ben alapított egészségügyi szolgáltatója már régen túllépett a város és Csongrád-Csanád megye határain: az ország egész területén biztosít foglalkozás-egészségügyi alap- és szakellátást.

Érdekes kitérő, hogy annak idején a 444.hu nézte át az MTVA által 2021 augusztusig megkötött ötmillió forint feletti szerződéseket, itt bukkantak rá a Doktor24 Medicina Zrt.-vel májusban megkötött 16,3 millió forintos megállapodásra. Mint ismert, az állami támogatást is kapott cég

egyik tulajdonosa és igazgatósági elnöke Kóka János, az SZDSZ volt elnöke, az egykori Gyurcsány-kormány gazdasági minisztere.

Említésre méltó az az alig néhány héttel ezelőtti hír is, miszerint a Szegedi Tudományegyetem együttműködésre lépett a másik országos hálózatot építő magánegészségügyi szolgáltatóval, a TritonLife Csoporttal. Az árbevétel szerinti harmadik legnagyobb magánszolgáltató még 2020-ban vásárolta meg Szegeden a Derkovits fasor 17. szám alatti magánkórházat.

Az SZTE 50%-os tulajdont szerzett a TritonLife Partiscum Kft.-ben, mely jogi entitás SZTE-TL közös vállalat formájában építi tovább az egészségügyi ellátást a régióban. A Tritonlife szegedi kórháza önálló vállalkozásként működik: a Tritonlife Partiscum Kft-t a MedAlliance Holding Zrt. alapította, de az egyetemi tulajdonszerzés előtt 10 százalékos részesedése volt Bartha Lászlónak, a magánkórház igazgatójának.

Bartha 19982002 között szegedi fideszes polgármesterként azzal került be a sajtóba, hogy az akkor még önkormányzati fenntartású városi kórházat privatizálta volna.

A polgármesterként Barthát követő Botka László néhány évvel később végül betolta az egyetemi klinikákhoz a szegedi 2-es kórházat, Bartha pedig immáron civilként  saját egészségügyi vállalkozást indított. Tavaly ősszel pedig a Tritonlife szegedi magánkórházában is jutott neki 10 százalék, de csak mostanáig, amikor megtörtént az adásvétel az egyetemmel.

Fábián Lajos, a TritonLife társtulajdonos-elnöke úgy fogalmazott, hogy az egyetem az amúgy is szűkös kapacitásait nem adja át teljesen a TritonLife-nak, hanem a közös cég révén tervezetten, a dolgozók érdekeit maximálisan képviselve, az egyetem számára az ellátást nem veszélyeztető módon közösen indítanak el olyan szolgáltatásokat, melyek a várólistákat is csökkenthetik és az egyetem dolgozói számára plusz jövedelmet biztosít.

A SZTE kancellárja, Fendler Judit ezt úgy magyarázta a hvg.hu-nak, hogy kapacitás híján az egyetem – a megfelelő engedélyek birtokában – műtőt vagy kórházi ágyat is bérelhet a magánszolgáltatótól. Ebben az esetben az ellátást az állami egészségbiztosító finanszírozza. A Partiscumot tulajdonló holdingban Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora is felügyelőbizottsági tag.

Az elmúlt néhány évben a legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatók közül a Doktor24 és a TritonLife kezdett látványos léptékű országos terjeszkedésbe, a cégek sorra jelentették be új intézmények nyitását vagy épp meglévő szolgáltatók megvásárlását. A mostani bejelentéssel vált még inkább egyértelművé, hogy

a legnagyobb szereplők már nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is versenyre kelnek.

Egy ilyen verseny pedig a fogyasztók számára alapvetően előnyös lehet, kérdés, hogy mellettük hogyan él meg a térség állami intézményrendszere.

KAPCSOLÓDÓ CIKK:

Az SZTE bevásárolta magát egy magánkórházba, melynek a volt szegedi fideszes polgármester az ügyvezetője

A tavaly októberben indult, több fővárosi és vidéki magánkórházat, és más egészségügyi ellátást is működtető Tritonlife csoport szegedi részlegéhez, a Tritonlife Partiscum Kft-hez új tulajdonos társult: másjuban a Szegedi Tudományegyetem Holding Kft. 50 százalékos részt szerzett meg a cégben.