Vitézy minisztériuma leállította a MÁV tenderét, Tiborczék cége így elesett egy mintegy 1,2 milliárd forintos szerződéstől

Hiába hirdették ki korábban nyertesnek a Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Pannon Busz-Rent Kft. és az INFINITOURS Kft. párosát, végül nem köthetik meg a MÁV-val az 1,2 milliárd forintos vonatpótlóbusz-tender szerződését. Az Átlátszó szerint a Vitézy Dávid vezette Közlekedési és Beruházási Minisztérium megtiltotta a MÁV-nak, hogy a 2027-es éven túli időszakra hosszú távú kötelezettséget vállaljon, ezért az eljárást eredménytelennek kellett nyilvánítani.

A MÁV februárban írt ki közbeszerzést a GYSEV részére biztosítandó vonatpótló autóbuszos szolgáltatásra. A június elején közzétett bírálati összegzés szerint a tendert a Pannon Busz-Rent Kft. és az INFINITOURS Kft. nyerte el, a keretszerződés értéke nettó 1,2 milliárd forint lett volna, amelyből a megrendelő 910 millió forint lehívására vállalt kötelezettséget. A közbeszerzésre más cégek is jelentkeztek, azonban ajánlataikat eredetileg érvénytelennek nyilvánították.

Az EKR-be június 12-én feltöltött újabb összegzés szerint azonban a minisztérium döntése miatt a MÁV nem tudja vállalni a szerződésben szereplő kötelezettségeket, ezért az eljárást eredménytelenül zárják le. A dokumentum szerint a tárca döntése nyomán az ajánlatkérő beszerzési igénye megszűnt, így a szerződés megkötésére is képtelenné vált.

Az Átlátszó szerint időközben az egyik pályázó, a B Euro Car Kft. előzetes vitarendezési kérelmet nyújtott be, amelynek a MÁV helyt adott, így ajánlatát végül érvényesnek minősítették. Ennek azonban már nem volt gyakorlati jelentősége, mert a tendert időközben eredménytelennek nyilvánították.

Az Átlátszó szerint a mostani közbeszerzés meghiúsulása ugyanakkor nem feltétlenül jelenti azt, hogy a Pannon Busz-Rent Kft. és az INFINITOURS Kft. hosszabb távon elesik a hasonló megbízásoktól. A két vállalkozás korábban több állami tenderen is sikeresen szerepelt, és jelentős buszflottával rendelkezik, amely alkalmassá teszi őket a vonatpótló szolgáltatások ellátására.

A Pannon Busz-Rent Kft.-ben 2025 óta Kölbl Zoltán mellett a Waberer's International Nyrt. is tulajdonrésszel rendelkezik. A Waberer's többségi tulajdonosa Orbán Viktor veje, Tiborcz István és érdekeltségei. A cég tavaly 6,8 milliárd forintos árbevételt és 1,3 milliárd forintos adózott eredményt ért el.