Miután Donald Trump amerikai elnök úgy döntött, hogy az Egyesült Államokban nem vonják be az egycenteseket, de megszüntetik a veszteséges gyártásukat, ismét felmerült a kérdés Magyarországon is a legkisebb címlet, az 5 forintos érme jövőjéről. A Jobbik újra benyújtotta az erre vonatkozó javaslatát, azonban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a HVG kérdésére közölte: nem tervezik az érme kivonását.
A jegybank válasza szerint a jelenlegi készpénzes stratégia változatlan marad, mert az 5 forintos érmék forgalmi adatai nem indokolják a kivonásukat. Az MNB adatai szerint az érme forgalomban betöltött aránya stabil, több mint egy évtizede változatlanul 33 százalék körüli, és nem tapasztalható olyan folyamat, amely szükségessé tenné a bevonását.
A jegybank szerint az 5 forintos érme forgalomból történő kivonása jelentős logisztikai és pénzügyi terhet róna a rendszer szereplőire, beleértve a kereskedelmi bankokat, a postát és a készpénzlogisztikai szolgáltatókat. A jelenlegi adatok alapján 863 millió darab 5 forintos érme van forgalomban, amelyek össztömege 3625 tonna. Egy esetleges bevonás több hónapig tartó logisztikai folyamatot igényelne, amely jelentős költségekkel járna.
Az MNB üzleti titokra hivatkozva nem hozta nyilvánosságra, mennyibe kerül egy 5 forintos érme előállítása. Ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy az érmék anyagának értékesítéséből nem lehetne jelentős bevételt szerezni, mivel speciális ötvözetekről van szó, amelyek szétválasztása költséges kohászati technológiát igényel, így az alapanyag csak a fémár töredékéért lenne eladható.