Különleges csillagászati jelenséget figyelhetünk meg november 20-án, szerdán este. A Hold és a Mars együttállása szabad szemmel is látható lesz, a pároshoz csatlakozó Méhkas csillagképet pedig binokulárral lehet észlelni, írja a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
A jelenség ideális megfigyelési időpontja este 10 óra, amikor a Hold és a Mars egymástól 1,6 fokos távolságban helyezkedik el a keleti égbolton. A Hold déli irányban, jobbra lefelé lesz a vörös Mars mellett.
Távcsöves megfigyelés esetén különös figyelmet érdemes fordítani a Hold felszínén található kráterekre, különösen a Hold árnyékos és világos része között fekvő Posidonius-kráterre, amely a legszebb és leglátványosabb kráterek közé tartozik. Különlegessége, hogy a peremen belül egy kisebb, második peremet is észlelhetünk. Egykor a kráter aljzata lávával volt feltöltve, amely megszilárdult és fekete bazaltot képzett a Posidonius alján, amely így több helyen is megrepedezett, úgynevezett rianásokat hozva létre.
Másnap, november 21-én hajnalban csatlakozik a jelenséghez a Rák csillagképben található halmaz, amelynek neve, a Praesepe jászolt és méhkast is jelent. Ennek megfigyeléséhez nem kell távcső, binokulár segítségével is észlelhető.
A hármas együttállás észlelését megnehezíti a horizonthoz való közelsége, emiatt tereptárgymentes keleti égboltra lesz szükségünk.