Elfogadták a versenyképességi paktumot, az Orbán Viktor által csak „budapesti deklarációnak” hívott csomagot az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén. A magyar miniszterelnök a megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón azt mondta, újra naggyá akarják tenni Európát, írja az MTI.
A magyar kormányfő az Európai Bizottság elnökével és Európai Tanács elnökével közösen tartott tájékoztató kezdetén Ursula von der Leyenhez és Charles Michelhez hasonlóan Magyarország nevében elítélte az Amszterdamban történt „antiszemita zavargásokat”. Orbán optimistán nyilatkozott a tanácskozásról, mondván „senki nem a hanyatlást akarja menedzselni, hanem mindannyian újra naggyá akarjuk tenni Európát”. Úgy véli, ha már az amerikaiak „úgy döntöttek, hogy ők naggyá teszik Amerikát, erre egyetlen lehetséges európai válasz van: mi pedig Európát fogjuk naggyá tenni”.
Ursula von der Leyen arra a kérdésre, hogy miért nem valósult meg már eddig is versenyképesség javítása és a bürokrácia csökkentése, annak ellenére, hogy ezek a lisszaboni szerződésben kitűzött célok között is szerepeltek, azt mondta: azóta a versenyképesség területén hatalmas átalakulások történtek, például a kutatás-fejlesztésben. A tárgyalásokon áttekintették, hogyan teljesítenek a különböző európai szektorok, számba vették az erősségeket és a gyengeségeket is, mondta.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke arról beszélt, hogy „el kell mélyítenünk az Európai Unió belső piacát, a vállalatokat tőkével kell segíteni a beruházásokban és az innovációban”.
„A találkozón a versenyképesség erősítése volt a fő téma, amely abszolút prioritást jelent. Mindannyian úgy láttuk, hogy egységre, spontaneitásra, és közös erőfeszítésekre van szükség. Meg kell érteni azokat is, akik nem értenek velünk egyet. Megbeszélést folytattunk a versenyképesség jövőjéről jelentést készített Mario Draghival, valamint Christine Lagarde-dal, az Európai Központi Bank elnökével. A Budapesti Nyilatkozat rögzíti, hogy a pénzügyi eszközökről szóló vita lefolytatása az új intézményi ciklus feladata lesz” – magyarázta a belga politikus.
Megfogalmazása szerint az Európai Beruházási Bank használata erős eszköz lehet ehhez. Azt is elmondta, hogy szükség van a transzatlanti kapcsolatok megerősítésére. Csütörtökön este beszélt Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, és gratulált neki. „Szeretnénk megerősíteni a kereskedelmi kapcsolatokat, a gazdasági alapot. A biztonság- és geopolitikai kihívások, az orosz-ukrán háború, a közel-keleti konfliktus kezeléséhez több párbeszéd és erőfeszítés kell közös érdekeink megvédéséhez.”
„Meggyőződésem, hogy Ukrajna támogatása értékeink védelmét is jelenti, és jel a világnak, hogy a nemzetközi jogrend, a szuverenitás és az integritás alapelvét védenünk kell. Fontos az is, hogy a klímaválság, a digitális kérdések terén valamennyi globális partnerünkkel össze kell fognunk” – sorolta Charles Michel. Szerinte meg kell erősíteni az európai védelmi készültséget, képességet, amihez a NATO alapvető pillér, „de európai felelősség is van ezen a téren”.
Fotó: Orbán Viktor / Facebook