Boris a fecskéket sem kímélte, de az ember pusztítja őket igazán

Az esős, hideg idő megállásra kényszerítette a vonulásban lévő fecskéket, ezért az ország minden pontján tapasztalható tömeges megjelenésük, ez alól Csongrád-Csanád vármegye sem kivétel, erről szólt a Rádió 88 hétfői adása

A műsorban Tokody Béla, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület vármegyei titkára beszélt arról, hogy szerencsére nem fordul elő gyakran nagyobb fecskepusztulás, ilyen legutóbb 2008-ban és 2017-ben volt. Idén is bekövetkezett az a szerencsétlen együttállás, hogy a Boris nevű ciklon miatt hirtelen lehűlt a levegő az országban, ráadásul jelentős mennyiségű csapadékkal járt mindez, nem beszélve az extrém szélről.

A jelenség azt okozta, hogy a kifejezetten csak repülőrovarokkal táplálkozó fecskék nem jutottak élelemhez. A madarak ilyenkor csoportosan próbálnak száraz menedéket keresni és akár több száz fecske is megjelenhet teraszokon, házak falán, párkányokon, vagy akár az úttesten is, ahonnan aztán nem tudtak felszállni, sokukat el is ütötték emiatt autósok.

A Fehér Holló Vadmentő Alapítvány és Természetvédelmi Mentőközpont vasárnap délelőtti posztjában azt írta, a Balaton északi partján, a 71-es főúton, Balatonalmádi és Keszthely között „tucatjával – több ezren – vannak halott fecskék az úton.” Akkor állatveszélyeztetési szempontok miatt sebességkorlátozást vezettek be a 71-es főúton, mivel kiemelt figyelmet követel az erdőből felszálló fecskék védelme.

A szakember szerint fontos, hogy ne háborgassuk az állatokat, hogy erőt tudjanak gyűjteni útjuk folytatásához. Ha autó elütötte őket, akkor már semmit nem lehet tenni a megmentésük érdekében. Ha sérült fecskét találunk, helyezzük kibélelt cipős dobozba, és értesítsük a szegedi Vadasparkot, ahol a szakértők segíteni tudnak a sérült madarakon.

A szakértő szerint a sérült madarakat akár kézből is megpróbálhatjuk etetni, de a fecskék alapvetően repülés közben gyűjtik be táplálékukat, emiatt kukacot és hasonlót nem esznek. Attól viszont határozottan óva intett Tokody, hogy hajszárítóval szárítsuk a madarakat.Úgy véli, amennyi madarat jószándékú emberek megpróbálnak megmenteni félsikerrel, a töredéke az összeurópai állománynak.

A szakember elmondta, a fecskeállomány köszöni szépen jól van, illetve jól lenne, ha mi emberek nem csökkentenénk a táplálékbázisukat, többek között a szúnyogirtással. A folyamatos és erőteljes csökkenés az embereknek köszönhető, nem az extrém időnek.

Nem a két–háromnapos lehűlés az, ami ki fogja pusztítani a fecskéket, hanem mi magunk.

A fiatal állatok mortalitása jóval nagyobb az idősekénél, akik kikeltek Dél-Svédországban, még le kell menniük Botswanába, ami csak oda 12–13 ezer kilométeres út, jegyezte meg Tokody.

Fotó: Mondolo