Sulyok Tamás jól főz, kelt tésztát csinálni pedig nagyon szeret

Leiratban közölte Sulyok Tamás hivatala az államfővel készült első nagyinterjút. A szegedi köztársasági elnököt a kormányközeli TV2 műsorvezetője, Gönczi Gábor kérdezte, így végül többet tudtunk meg az aranygaluskáról, mint az ukrajnai háborúról, az EU-ról vagy a kegyelmi botrányról.

„Én egy egyszerű ember vagyok, nehezen szokom meg, de mindig csodálom ezt a szép környezetet” – válaszolta Sulyok arra a kérdésre, hogy milyen a Sándor-palotában dolgozni, amit legtöbbünk csak képeken lát. Az államfő azt is hozzátette azért, hogy „ezek a történelmi falak mindennap szembesítenek a mi identitásunkkal, vagy azzal, ami bennünket magyarrá tesz, és ez egy külön öröm számomra”.

Sulyok beszélt arról, hogy sosem egyforma, rutinszerű a napja, mint a hivatalban, hanem hol ezt, hol azt kell éppen csinálni. „Amikor reggel beérkezem, akkor mindenképp bejövök a szobámba, áttekintem a sajtót, a híreket, áttekintek olyan kérdéseket, amivel aznap foglalkoznom kell, és aztán megindul a munka. És akkor csináljuk, természetesen a kollégáimmal is rendszeresen tárgyalok, mikor kivel, attól függ, hogy milyen fajta munkát kell végezni. És amikor itt vannak vendégek, akkor az ő fogadásukkal vagyunk elfoglalva. Ha nekem kell valahova menni, akkor pedig azzal vagyunk elfoglalva. Mindegyik nagyon szép feladat.”

Az is kiderült, hogy akárcsak Novák Katalin, Sulyok Tamás is jól főz, a felesége viszont kiválóan, ezért legtöbbször csak besegít. De vannak ételek – például a kelt tészta –, amiket a felesége nem szeret csinálni, Sulyok viszont nagyon. Bár mondjuk az aranygaluskát néha kicsit furcsán sütöm meg a feleségem szerint, és ezért jókat szoktak mosolyogni, egy kicsit több edényt használok hozzá, mint kellene, de hát ez előfordul.

Sulyok hálás azért, hogy immár nagyapa is lehet, de az is kiderült, hogy szeret túrázni, kerékpározni és hegyikerékpározni. „Ott is kicsit furcsának tartanak, mert inkább fölfelé szeretek tekerni, lefelé félek, mert van egy kis tériszonyom, már így a korom miatt, de ezeket nagyon szeretem.” Gönczi ezeket a kérdéseket annak kapcsán tette fel, hogy ma reggel már 18 ezres a követőtábor az államfő Facebook-oldalán, ahol ezekről is látni posztot.

A köztársasági elnök a hadsereg főparancsnoka, ám „a köztársasági elnök nem adhat parancsot, tehát nem része a honvédség szervezetének, a honvédség irányításában vannak bizonyos funkciói, például ő nevezi ki a vezérkari főnököt (…) de parancsadó funkciója nincsen, én ennek egyébként örülök is” – mondta az interjúban Sulyok, aki minden szempontból a béke híve. Szerinte egy jogász nem is lehet más, mert „a jog a háborúban nem nagyon tud érvényesülni”. Úgy véli, egyre több helyen van háború és az emberek hozzászoknak ehhez. A háború szót egyébként csak háromszor mondta ki, de azt megemlítette ő is szolgált 18 hónapot a Magyar Néphadseregben.

Érdekes része az interjúnak, ahol az Alkotmánybíróság volt elnöke felidézi, hogyan tudta meg, hogy köztársasági elnöki felkérést kapott. Először nem is vele közölték telefonon a hírt:

„Hát nem engem hívtak fel telefonon, de valóban történt telefonhívás a kabinetfőnökömön keresztül.”

Az alkotmánybíróságon ebédelt valakivel, és egy, az éppen viselthez hasonló öltöny volt rajta. Ebédelni továbbra is szeret a munkatársaival protokolleseményen túl, mert érdeklik az emberek. „Mindig is érdekeltek, és a kollégáim jó emberek, érdekelnek az ő hétköznapi problémáik is, hátha tudok rajta valamit segíteni, tudok nekik valami tanácsot adni, vagy épp ők tudnak nekem.”

Fotó: Sándor-palota