Hamarosan kínai arcfelismerő térfigyelő kamerák lehetnek Magyarországon

Fejlett mesterséges intelligenciával, például arcfelismerő szoftverrel ellátott térfigyelő kamerákat is telepíthetnek Magyarországra a kínaiak – írja a VSquare a legújabb hírlevelében, amit a Telex szemlézett. Az oknyomozó portálnak több forrás is megerősítette, hogy többek között erről egyeztetett Orbán Viktor a májusban idelátogató kínai elnökkel.

A VSquare szerint a megállapodást a két fél nem verte nagy dobra, nem tették nyilvánossá a többi, köztük a kínai rendőrök magyarországi járőrözését érintő biztonsági megállapodással együtt.

A hírlevél azt írja, ha a megállapodás célja kifejezetten a kínai intézmények és munkatársaik megfigyelése, akkor is bonyolíthatja Magyarország kapcsolatait a NATO-szövetségeseivel, ha olyan, a kínai hadsereghez vagy hírszerzéshez köthető vállalatok végzik, amelyek akár nyugati szankciók alatt is állnak.

A VSquare megkereste az ügyben a kormányt, ami a rendőrséghez irányította őket. A rendőrség jelezte, hogy a magyar rendőrökkel közösen járőröző kínai rendőrök egyedül nem vizsgálódhatnak vagy intézkedhetnek majd. A megfigyelő kamerákra és a mesterséges intelligenciát alkalmazó technológiára vonatkozó kérdésekre azonban nem érkezett válasz.

Arról már lehetett tudni, hogy a magyar-kínai megállapodás után kínai rendőrök is járőrözhetnek Magyarországon. A kormány szerint ez a megállapodás nem sérti Magyarország szuverenitását, és azért van rájuk szükség, mert Budapesten nagy a kínai kolónia, valamint egyre több turista is érkezik Kínából. Ezzel a Momentum nem értett egyet, szerintük a kínai rendőrök nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek. 

Kínának Szerbiával is van hasonló megegyezése, és az már korábban kiderült, hogy Szerbiában a járőrökön túl szorosabb megállapodást is kötöttek. Belgrádban 2019-től indult meg a kínai Huawei arcfelismerő képességgel bíró térfigyelő kamerák telepítése. 

A VSquare szerint Orbán azért tud ilyen megállapodásokat kötni Kínával, mert a V4-ek között nincs konszenzus arról, hogyan kellene hozzá viszonyulni. Szlovákia Magyarországhoz hasonlóan nyitott Oroszország és Kína irányába is, Lengyelország inkább Kreml-ellenes, de Kínával megengedőbb, Csehország pedig mind a kettővel szemben elutasító.

Frissítés (12:53): A Külügyminisztérium tagadja, hogy a VSquare által írtaknak bármi alapja lenne. „Ez egy klasszikus álhírterjesztés, ami minden valóságalapot nélkülöz. Kamerák telepítéséről semmilyen megállapodás nem született, a kínai elnök magyarországi látogatása során egyetlen fórumon sem volt napirenden még csak hasonló téma sem” – írták.