„Májusban, amikor az Alföldön a virágok és a fű illata betölti a levegőt, Sulyok Tamás köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök meghívására állami látogatást teszek Magyarországon” – kezdődik Hszi Csin-ping Magyar Nemzetben megjelent írása. A kínai elnök franciaországi látogatásakor is írt hasonlót, ott a Le Figaróban jelent meg cikke.
Hazánkban háromnapos látogatást tesz Hszi, ezalatt több gyár építéséről állapodhatnak meg, de a Budapest–Belgrád után újabb vasútvonalakat és energetikai projekteket is építhetnek majd kínaiak Magyarországon kínai hitelből a Telex szerint.
A látogatás alkalmából a Magyar Nemzetben közölt, egyébként hosszú írás bővelkedik Magyarországot éltető szófordulatokban, de például amikor a két nép barátságáról ír, azt úgy jellemzi, hogy
„a kínai–magyar barátság olyan, mint a jó tokaji bor: illatos, édes, tartalmas és tartós”.
A két ország közötti 75 éves együttműködés után a jövőre is kitért a kínai elnök. Erről így írt: „A két fél magas szintű kölcsönös politikai bizalmat alakított ki, a kétoldalú kapcsolatok pedig a történelem legjobb időszakába, mondhatni az »arany vízi útra« léptek”.
Hszi szerint ma Magyarország fontos kereskedelmi partner, a kelet-közép-európai régióban a kínai befektetések első számú célországa. „A két ország közötti együttműködés gyümölcsöző, életerőtől duzzadó.” A vezető azt reméli, mostani látogatásával „a magyar vezetőkkel együtt folytathatjuk a hagyományos barátságot, elmélyíthetjük a kölcsönösen előnyös együttműködést és a két ország közötti átfogó stratégiai partnerséget újabb magasságokba emelhetjük”. Ez utóbbit öt pontban foglalta össze:
Protokolláris fordulatokban bővelkedő írását Hszi egy ősi kínai mondással zárja, mely szerint „a hasonló gondolkodásúak között a hegyek és vizek adta távolság nem jelent akadályt”. Szerinte ezzel összecseng a magyar közmondás, miszerint „a jó barát drágább az aranynál”. „Az új kor új útján a kínai fél várakozással tekint a magyar barátaival való barátság új történetének, az együttműködés új fejezetének megírása elé, hogy közösen vágjunk utat a két nép számára egy szebb jövő felé” – zárul a terjedelmes írás.