Tanúként hallgatták ki Varga Judit egykori igazságügyi minisztert

Az ügyészségen éjjel-nappal dolgoztak a Schadl-Völner-ügyön, „az emberek heroikus munkát végeztek”, a világ minden ügyészsége büszke lehetne arra, hogy vádat emeltek egy ilyen súlyos ügyben, mondta Fürcht Pál főügyész, a Központi Nyomozó Főügyészség vezetője a csütörtöki sajtótájékoztatóján a Telex tudósítása szerint.

Kedd reggel Magyar Péter, Varga Judit volt férje közzétett egy titokban rögzített hangfelvételt. Ezen a volt igazságügyi miniszter arról beszélt neki, hogy Rogán Antalék kihúzatták magukat a Schadl-Völner-ügy nyomozati anyagaiból. Varga azt is állította, már 2021 tavaszán szóltak Völner Pálnak, az ő akkori helyettesének a nyomozásról, de az államtitkár „nem hagyta abba”. Schadlt pedig azért nem lehetett megmenteni, mert Polt Péter legfőbb ügyész „nem ura a helyzetnek”.

Fürcht Pál főügyész az erről szóló csütörtöki sajtótájékoztatón azt mondta, korrupciós bűncselekmény feljelentése elmulasztásának gyanújával nyomozást indítottak. „Ezek a hangfelvételek egy tanúvallomás keretében le lettek foglalva, szemlézve. Tegnap is folytak nyomozási cselekmények, ma is folynak, jövő héten is fognak”. „Ennél többet nem tudtunk tenni” – jegyezte meg arra vonatkozóan, hogy Magyar Pétert végül behívták tanúként.

Szerdán tanúként hallgatták ki Varga Juditot is, azt viszont nem árulja el a főügyész, miről beszélt.

Fürcht szerint ha lesz eredménye a nyomozásnak, tájékoztatni fogják a közvéleményt erről. Varga mellett aznap több embert is kihallgattak tanúként, de a főügyész szerint ők nem közszereplők már, így nem nevezte meg őket.

A főügyész szerint az ügyészséget egy külsős őrző-védő cég védi, akik látják és feljegyzik, ki megy be és ki, és tudni fognak róla, ha egy külsős ember csak úgy bement az épületbe. A lehallgatásoknál például „a filmekkel ellentétben nem az ügyész fülében van a fülhallgató”, vagyis az ügyészség ilyenkor már kész anyagot kap. Ezért nem csak egy irat van erről, több szervezetnél, például a bíróságnál is is vannak ilyenek Fürcht szerint.

Szerinte vannak olyan részek az iratokban, amikor „hivatkozunk dolgokra”, de azokkal nem tudnak kétséget kizáró módon bizonyítani egy cselekményt, ezek nem kerülnek be a vádiratba. „De ez nem azt jelenti, hogy ezek eltűnnek a süllyesztőben. A vádirat arról szól, hogy mi az, amit mi bizonyíthatónak láttunk.” „Mindenkit megnyugtatok, minden iratnak meg van a sorsa”, nyugtatta a jelenlévőket a főügyész.

„Terhünkre rótták, hogy nem tudjuk, ki az a Tóni, Barbara és Ádám – de igen, tudjuk, hogy kik. Azok, akikről önök is tudnak. Vizsgáltuk, semmilyen 30 éves üzletről nem találtunk nyomot” – jelezte ezután Fürch, aki azt is elárulta, azért nem örülnek a nyomozási iratok sajtóba jutásának, mert ilyen lehallgatási anyag sok olyan embert érint, aki nem közszereplő. Másrészt sok olyan beszélgetés van, amiben az egyik ember arról beszél, mit mondott egy másik egy harmadikról, és ennek sokan hitelt adnak.