2023-ban összesen 2021 fő embercsempész került reintegrációs őrizetbe, közölte a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) a hvg.hu megkeresésére. Erről legutóbb tavaly augusztusig voltak számok, akkor 1385 külföldi embercsempészt engedtek ki a magyar börtönökből.
A kormány tavaly áprilisban fogadta el azt a rendeletet, amely a külföldi állampolgárságú embercsempészeket úgynevezett „reintegrációs őrizetbe” helyezi. Ez azt jelenti, hogy amennyiben egy csempész súlyosabb bűncselekmény hiányában megígéri, hogy 72 órán belül elhagyja az országot, távozhat a börtönökből, fegyházakból. Formálisan ugyan „reintegrációs őrizetbe" kerül az elítélt, de
a gyakorlatban a rendszer szélnek ereszti, és oda megy, ahova csak akar,
írja a lap cikke. Magyarországon a döntés meghozatala előtt 2600 külföldi – többségük embercsempészetért – ült börtönben, ami az összes fogvatartottak 13%-a. A kormány azzal indokolta a kiengedésüket, hogy az ellátásuk komoly terhet ró a költségvetésre.
Szakemberek szerint a kormány menekültpolitikája is hozzájárult ahhoz, hogy az embercsempészet egyre nagyobb biznisz lett: menedékkérelmet ugyanis sem a határon, sem Magyarországon nem lehet benyújtani 2020 májusa óta. Kiengedésükkel pedig lenullázza azoknak a munkáját, akik a csempészek megbüntetésén fáradoznak. A csempészek is érdekeltek lettek abban, hogy mielőbb jogerős ítéletet hozzon a bíróság, mivel ekkor szabadulhatnak.