Mégsem vezeti be a kormány a vendégmunkástörvényt, helyette újat alkotnak

A kormány tovább szigorítja a bevándorlással és munkavállalással kapcsolatos szabályokat, ezért új törvényjavaslatot készít, közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium az MTI-vel.

A közleményben arról írnak, hogy a magyar munkaerő és a magyar lakosság védelme érdekében átfogó beavatkozásra van szükség a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi tartózkodását és foglalkoztatását érintően. Ezért a kormány úgy döntött, hogy új alapokra helyezi és szigorítja a bevándorlással és a munkavállalással kapcsolatos szabályokat.

A kormány új törvényjavaslatot alakít ki,

és teljeskörűen felülvizsgálja a hatályos idegenrendészeti szabályozást. Állítják, az új törvényjavaslat minden harmadik országból érkező számára egyértelművé fogja tenni, hogy Magyarországon csak a magyar állam által meghatározott célból, jogcímen, és feltételek teljesülése, valamint az állam ilyen döntése esetén lehet átmenetileg tartózkodni és munkát vállalni.

Arról is döntöttek, hogy a teljes körű szabályozás megalkotásáig a vendégmunkások magyarországi foglalkoztatásáról szóló törvény alkalmazására nem kerül sor. Arról pontosan nem írnak, melyik része nem volt megfelelő a törvénynek, ráadásul Orbán Viktor korábban arról beszélt, hogy az ő törvényük a legszigorúbb Európában.

A még idén májusban benyújtott szabályozás szerint a vendégmunkások fél évtől két évig terjedő időtartamra érkezhettek volna az országba, amit még egy évvel lehetett volna meghosszabbítani, viszont tiltotta volna a letelepedést és a családegyesítést is. A törvényre azért volt szükség, mert bár zajlik a tömeges gyártelepítés, a magyar munkaerő egyre fogytán van, így őket – főként ázsiai – vendégmunkások tömegeivel pótolnák, ám ezt politikailag nehéz megmagyarázni.