Lakást bérelni drága a fizetéshez képest, venni még inkább: bajban a hazai fiatalok

Elkeserítő tanulmányt tettek közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértői a fiatalok lakáshoz jutási esélyeiről, melyről az RTL számolt be. A tanulmány szerint az ingatlanok ára az Európai Unióban Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben: a 2015-ös év 256 százalékára. Ez messze nagyobb, mint a 221 százalékkal második Csehországban. Mindeközben a legtöbb nyugat-európai országban a 2015-ös ár 100–150 százaléka ez a szám.

A tanulmány szerint Magyarországon 92 százalékos a saját tulajdonú ingatlanok aránya, ami extrém magas. Azoknak, akik első otthonukat akarják megvenni, háromszor akkora önerőt kell most letenniük az asztalra egy lakáshitelnél 2014-hez képest. Lakást bérelni pedig drága, mivel átlagosan a jövedelem 47 százalékát elviszi a bérleti díj. Az ingatlanpiaci árak Magyarországon határozottan túlértékeltnek számítanak az MNB megállapításai szerint.

Viszont a lakásvásárlásnál az egész Európai Unióban nézve hazánkban a legmagasabb a belépési küszöb: az MNB most minimum 20 százalékot ír elő, de többnyire 25 százalékos önerőt kérnek az úgynevezett adósságfék-szabályok miatt a hiteleknél. Ez azt jelenti, hogy egy 40 év alatti munkaválalónak a 2015-ös átlagosan 7,1 évig tartó spórolás helyett ez idén már 10 évre nőtt, eddig kell takarékoskodni egy átlagos esetben pusztán ahhoz, hogy a 25 százalékos önerő meglegyen.

Az RTL cikke azt írja, külföldön az első lakáshoz jutásban támogatják a fiatalokat akár 95–100 százalékos hitelfedezettel: ugyanis minél hamarabb jutnak jó lakáshoz, annál korábban vállalhatnak gyereket. Az MNB szakértői felvetik, hogy Magyarországon is lehetne hasonlóképpen csökkenteni a fiatal lakásvásárlók számára az önerőt, ráadásul éppen 2024-től szűkülnek be vagy szűnnek meg azok a családtámogatások sokak számára. A teljes riport ide kattintva olvasható.