Összesen 1884 volt az újonnan belépő pedagógusok száma a köznevelésben a 2022/2023-as tanévben, ezt az Oktatási Hivatal közölte a Népszavával. A pályára lépők száma pedig töredéke volt azoknak, akik korábban elkezdték a pedagógusképzést.
A lap számításai szerint az ötéves képzés miatt a tavaly diplomázó és munkába álló pedagógusok nagy többsége 2017-ben kezdhette meg tanulmányait, ekkor a felvi.hu adatai szerint összesen 18 183-an jelentkeztek pedagógusképzésre, közülük 9091 hallgatót vettek fel, azaz a jelentkezők alig több mint 10 százalékából lett végül a köznevelésben elhelyezkedő pedagógus.
A lapnak nyilatkozó Nahalka István oktatáskutató szerint a hivatásukat az elmúlt tanévben elkezdő pedagógusok száma „kifejezetten tragikus”, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a pályakezdők egy része már a gyakornoki idő lejárta után pályaelhagyó lesz, például a munkakörülmények a bérhelyzet, vagy más egyéb okok miatt,
így még a nyugdíjba vonulókat sem lehet pótolni.
Ráadásul a következő években még kevesebben kezdhetnek el a köznevelésben dolgozni, mert 2017 és 2022 között jelentősen lecsökkent ennek a képzési területnek a vonzereje. A mélypont 2020-ban volt, a jelentkezők száma idén állt vissza a hat évvel ezelőtti szintre, ám ez sem megoldás a helyzetre Nahalka szerint.Ezt tetézi még az is, hogy a hamarosan hatályba lépő új „státusztörvény” miatt akár felmondási hullám is kialakulhat. Ezt jelzi, hogy napról napra nő az álláshirdetések száma a megüresedett helyekre. A 444.hu által elindított távozótanár-számláló szerint Szegedről egyelőre hárman jelezték, hogy az új törvény miatt felmondtak, mindannyiuk a Tabán Általános Iskola pedagógusai.
Érdekesség, hogy amikor a Népszava a távozó pedagógusokról kérdezte a Klebelsberg Központot (KK), egy korábbi megkeresésükre még azt írták, az előző évekhez képest nem tapasztalnak “rendkívüli mozgást”, míg legújabban azt, hogy a KK ilyen adatoknak “nem adatgazdája”, így nem is tudnak tájékoztatást adni.
Fotó: Bálint András / Szegeder