A napokban a Szegeder is beszámolt arról, hogy a májustól érvényes szabályok szerint nincs tovább „tűréshatár”, akár 1 km/óra sebességtúllépés miatt is bírságra számíthatnak az autósok, és ehhez még csak nem is kell megállítani őket.
„A tolerancia értéke soha nem azt jelentette, hogy ennyi volt a hibázási mértéke egy sebességmérő készüléknek. A traffipax a ma ismert mérőműszerek közül az egyik legpontosabb: 3 tizedmásodperc alatt ezer darab mérést végez, ennek az ezer mérésnek az eredménye adja meg az autós sebességét” – mondta az Országos Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti főosztály vezetője, Óberling József ezredes kedden sajtótájékoztatón beszélt a szabályváltozásokról és annak körülményeiről.
A változás oka, hogy korábban a traffipaxokat hitelesítő mérésügyi hatóságok a jegyzőkönyvekben „olyan értéket is feltüntettek, amely az ő eljárásukra vonatkozó paramétert tartalmazott”. A több évtizedes gyakorlat megváltozásával a rendőrség is változtathatott az eljárásrendjén. Vagyis nem a traffipaxok lettek pontosabbak, hanem a „papírozás” változott.
A rendőrök azonban ezután is mérlegelhetnek.
A rendőrségi tájékoztatón elhangzottak szerint „a gyakorlat az, hogy a rendőrök eddig is, és ezután is alkalmaznak toleranciát, amit a jog úgy fogalmaz meg, hogy a rendőr belátására van bízva, hogy egy elkövetett szabályszegés esetén milyen szankciót alkalmaz” Óberling szerint, és „eddig sem foglalkoztak azzal, és ezután sem fognak, hogy 50 helyett ki ment 51-gyel”. „Nem 51 km/h-ra vagy 52 km/h-ra fogja állítani a mérőműszert a rendőr, hanem azokra fog fókuszálni, akik a sebességet jelentősen túllépik.”
A tájékoztató másik apropóját az adta, hogy 40 új sebességmérő készüléket adtak át, melyre még 2022-ben írt ki közbeszerzési eljárást a rendőrség. Ezek korszerű, menet közbeni mérésre is alkalmas, magyar gyártmányú sebességmérő műszerek, melyeknek a fejlesztésében a rendőrség is részt vett. „Annyiban újak, hogy a ma elérhető technológia csúcsát képviselik” – mondta Óberling József. Ugyanolyan lézeregység az alapja, mint a régebbi készülékekben, de egy tablet a kijelzője, amit le is lehet választani az eszközről, és kábel nélkül lehet tölteni, vagy kezelni.