Bár napközben még gyakran kellemes napsütésben fürdőzhetünk, esténként már tagadhatatlanul őszi időjárással van dolgunk. Egyre korábban sötétedik és bizony, még egy szép, októberi nap végén is jól esik bekuckózni, az otthon melegében elcsendesedni.
A hamar beköszöntő sötétséggel és a hosszú iskolai napokkal a gyerekek is egyre fáradtabbak, nyűgösebbek lesznek, ezért esténként tanulás és nagy aktivitást igénylő tevékenységek helyett érdemes valamilyen nyugodtabb, elmélyültebb játékkal szórakoztatni őket – és egyben felkészíteni őket az alvásra.
De persze, egyáltalán nem kizárt, hogy a kellemest ötvözzük a hasznossal: kínkeserves magolás és extra házi feladatok helyett mozgassuk át a fiatal agytekervényeket fejlesztő játékok segítségével!
A legjobb fejlesztő játékok gyerekeknek egyszerre nyújtanak felhőtlen kikapcsolódást és észrevétlenül fejlesztik az iskolai tanulmányokhoz elengedhetetlen készségeket. Az alábbi játékok garantáltan többet érnek, mint a nap végére fizikailag és szellemileg is kimerült kicsikre kényszerített feladatok! Ráadásul, ha ügyesen kombináljuk a játékokat, akár a szülők is találhatnak kikapcsolódást nyújtó, a gyerekekkel közös foglalatosságot!
Az örökzöld dán építőjáték nem csak az ügyes marketingnek köszönhetően található meg ma is szinte minden gyerekszobában. Az apró elemekből összeállítható végtelen számú világok a gyerekek finommotoros készségeit és kézügyességét is fejlesztik, az alkotás lehetősége pedig a kreativitásnak ad szárnyakat. Kezdő építőknek jöhet egy LEGO Classic készlet, a komolyabb kollekciók pedig a tapasztalatok szerint a szülőket is sikeresen lefoglalják...
A gyerekek vizuális és rövidtávú memóriájával csodákat tesz egy kirakós, de a logikai készségeiket is próbára teszi a kacifántos alakzatú képdarabok összeillesztése. Iskoláskorú gyerekekkel már komplexebb képek kirakásába is belevághatunk, a közös foglalatosságból pedig a felnőttek is profitálhatnak. A minőségi családi idő mellett ugyanis a kirakózás kiváló stresszoldó és demencia-megelőző módszer.
Klasszikus, modern, kooperatív vagy versengésen alapuló: bármilyen, a gyerekek életkorának és érdeklődésének megfelelő társas kerüljön is az este középpontjába, biztosak lehetünk benne, hogy a sok móka és nevetés mellett észrevétlenül a gyerekek szociális készségeihez és logikus gondolkodásának fejlődéséhez is hozzáteszünk egy adaggal.
A legtöbb gyerkőc szívesen választja az alkotást önkifejezési módszerként. Érdemes arra biztatni őket, hogy ezt a kreatív tevékenységet minél tovább és minél szívesebben űzzék, hiszen a kezdő iskolásoknak a betűvetés elsajátításában is óriási segítséget nyújt a vonalak és formák gyakorlása, nem mellesleg pedig a felnőttkori gondolkodást is nagymértékben befolyásolja a vizuális művészetekben való jártasság.
A rajzoláshoz hasonlóan kézügyességet és kreativitást fejleszt egy apró, színes darabokból álló gyöngyfűző készlet. A gyerekek szabadon engedhetik a fantáziájukat, amikor egy szép ékszer, családi ereklye vagy díszes könyvjelző születik meg a kezük nyomán.
Szerencsére szülők és csemeték körében is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az úgynevezett tudományos játékok. Nagy előnyük, hogy a segítségükkel játékosan vezethetjük be a kicsiket a természettudományok rejtelmeibe és ismertethetjük meg velük a felfedezés felhőtlen örömét és sikerét. Erre a célra kiváló választás például egy mikroszkóp készlet, ami alatt a lakásban található apró tárgyak, vagy akár a játszótéren gyűjtött kincsek titkaiba is beleshetünk.
A cikk megjelenését a REGIO Játékkereskedelmi Kft. támogatta.