A beérkező új információk és feltételezések alapján már meg lehet becsülni, hogy a kormány által szerdán bejelentett rezsicsökkentés csökkentése konkrétan milyen hatással jár a lakossági fogyasztókra – írja a Portfolio. Az állam visszamenőlegesen nézheti az energiafogyasztást, és megközelítően az is tudható, hogy hány ember lesz érintett az átlag feletti fogyasztással.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ információiból nagyjából ki lehet nyerni, hogy hány ember nem lesz várhatóan érintett a magasabb piaci árakkal a Portfolio szerint. Számításuk alapján
Két szélsőséges forgatókönyvvel lehet számolni (egyik sem életszerű, viszont megközelítőleg jól modellezheti a terheket):
Csütörtökön megjelent számításokból az is kiderült, hogy az intézkedés jövőre, ugyanilyen piaci árak mellett 1100 milliárd forintos lakossági összteher-növekedéssel jár majd. A fentiek alapján a rezsit átlag felett fogyasztóra nézve 2023-ban éves szinten:
A leegyszerűsítő feltételezésekre épített számítások alapján tehát az éves pluszteher fogyasztónként 478 ezer és 785 ezer forint között lesz, havi szinten 40–65 ezer forint közötti plusz kiadással kell készülniük az érintetteknek a cikk szerint.
Azonban idénre is elvégezték a számítást, miszerint 500 milliárdos energiaár-emelkedést is leosztottak a fenti két esetben, ekkor idén 217 ezer és 357 ezer forint között lehet az éves teher az érintettek esetében átlagosan. Ha pedig ehhez a jövő évi 478–785 ezer forintnyi többletterhet is hozzáadjuk, akkor
695 ezer és 1 millió 142 ezer forint közötti sávot kapunk.
Mivel az átlagon túllógó fogyasztók nagy része csak kevéssel haladja meg az átlagot, a fogyasztás mérséklésével átcsúszhatnak a rezsicsökkentett részbe, így átlagosan durván 800 ezer forint körüli többletterhe lehet a következő másfél évben az átlag felett fogyasztó magyar háztartásoknak.
A Portfolio azt is írja, hogy a Kormányzati Tájékoztatási Központ közleményt adott ki a rezsicsökkentés módosításáról, melyben új információk találhatóak. Bár pontos hatásokat csak a Közlönyben megjelenő részletszabályok után lehet mondani, a mostani tájékoztatásból is kiolvasható, hogy ha ebben a formában valósul meg a piaci árak lakosságra történő ráeresztése, akkor a családoknál szinte azonnal jelentkezni fognak a magasabb rezsiszámlák.
A közlemény legfontosabb része úgy szól, hogy „az új szabály augusztus 1-től lép életbe, ezt követően is az előzőleg megállapított éves átlagfogyasztásra lesznek kiállítva a számlák.” Hozzáteszik még, hogy „a számlázási rendszer technikai átállása előkészítés alatt áll, a technikai részletekről a fogyasztók időben tájékoztatást fognak kapni”. Tulajdonképpen legfeljebb 2 hetünk maradt erre.
A fenti mondatok 2 fontos üzenetet tartalmaznak a rezsicsökkentés további odaítélésére vonatkozóan a Portfolio szerint:
A közleményből kiemelt mondat tehát azt jelentheti, hogy az érintettek esetében a 2021 augusztusa és 2022 július vége közötti éves fogyasztást veszi alapul a kormány visszamenőlegesen, de nem kizárt, hogy 2021 januárja és decembere közötti időszakot nézik majd. Azaz az idei áremelést és plusz rezsidíjakat azok sehogyan sem tudják megúszni, akik az elmúlt egy évben az átlag felett fogyasztottak,
ők készülhetnek kvázi az azonnali tehernövekedésre a jelenlegi értelmezés szerint.
Egyrészt a fogyasztóknak is meg kell barátkozni a visszamenőleges hatályú intézkedésekkel, mint ahogyan a vállalati szektor már megszokta a visszamenőleges különadó-kivetést, másrészt viszont az államnak a lakosságtól származó plusz pénzekre már most szüksége van.