A jégkármérséklő rendszer több kezelője halálos fenyegetést kapott, a gazdák őket okolják az aszályért

A jégkármérséklő rendszer több generátorkezelője halálos fenyegetést kapott, ezért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az érintett körzetekben leállítja a szolgáltatást közölte a NAK pénteken.

A közlemény szerint egyre szélesebb körben terjed az a tévhit, amely szerint az országos jégkármérséklő rendszer tehető felelőssé a Kelet-Magyarországon kialakult súlyos aszályért. A NAK jelezte, hogy feljelentést tesz a fenyegetőzők ellen.

Hangsúlyozták: tudományosan bizonyított, hogy a jégkármérséklő rendszernek semmilyen hatása sincs a csapadékmennyiségre, az kizárólag a kialakuló jégszemcsék méretét képes befolyásolni. Megjegyezték, hogy az idén

januárban és februárban is rendkívül kevés csapadék hullott, holott a jégkármérséklő rendszer csak április 15-től működik.

A jelenlegi extrém aszály globális időjárási viszonyokra vezethető vissza; a rendkívüli csapadékhiány nemcsak hazánkban, hanem Európa számos más országában ott is, ahol nem működik jégkármérséklés okoz problémát hívta fel a figyelmet a NAK.

A jégkármérséklő rendszerrel a NAK számításai szerint évi több tízmilliárd forint kár előzhető meg. Az utolsó évben, amikor még nem működött az országos lefedettségű rendszer, azaz 2017-ben, 72 ezer hektárnyi mezőgazdasági jégkárt jelentettek be a gazdálkodók. Ezzel szemben 2021-ben 39 ezer hektár érintettségéről számoltak be ismertette a kamara közleményében.

hvg.hu beszámolója szerint a hét elején az agrárkamara emberei majdnem óránként tartottak fórumokat, hogy lenyugtassák a kedélyeket Orosházán, Tarhoson, Bélmegyeren és Mezőberényben is. Ennek ellenére Mezőberény polgármestere, Siklósi István a háromórás fórum után mégis a rendszer leállítását kérte. Az orosházi fórumról videót is készített az Oroscafe: