Az Alföldön már súlyos az aszály mértéke – írta az Országos Meteorológiai Szolgálat szerdán Facebook-oldalán.
Ezeken a területeken a talaj felső egyméteres rétegéből mintegy 130 milliméternyi víz hiányzik a telítettséghez, így a talajnedvesség is kritikusan alacsony. Mindeközben a Dunántúlon többfelé csapadéktöbblet figyelhető meg, ott már nincs szükség öntözésre.
Továbbra sem látszik számottevő csapadék érkezése az aszállyal érintett területekre
– írták. Agrometeorológiai előrejelzésükben kifejtették, hogy a keleti országrészben hetek óta alig esett, a talaj sokfelé csontszáraz, a „nyári növények szenvednek az aszálytól”. A kalászosoknak és a repcének már nem segítene a csapadék, az őszi árpa betakarítása a szokásos idő előtt elkezdődött. A folytatás sem ígér országos csapadékot, csak éjjel és csütörtökön várhatók elszórtan záporok, zivatarok.
Az OMSZ számos térképet is készített az oldalukon a hírhez; többek között megnézhetjük, hogy hol mekkora csapadékösszeg-anomália alakult ki, mekkora az aszály mértéke területenként a kapás növényeknél, vagy mekkora a talajnedvesség, de ami talán leginkább vészjósló Szegedre nézve, az a talaj 1 méteres mélységéig jellemző vízhiány, amely nálunk az átlagos 130 helyett már 153 milliméter:
Forrás: OMSZ