Ismét jön egy kis por – figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat a közösségi oldalukon, ahol egy videót és tanulmányt is megosztottak a saras vagy homokos esőnek nevezett jelenségről, amely egyre gyakrabban fordul elő.
Mint írják, a forgatókönyv nagyon hasonló, mint legutóbb: ismét porszemek kerültek a légörvény áramlási rendszerében, és több hullámban érkezik szaharai eredetű por a légkörben. A por átfedésbe kerül majd a csapadékkal is, így ismét ”pöttyösek” lehetnek a tereptárgyak, gépjárművek. A Másfél fok nevű, éghajlatváltozással foglalkozó oldal megosztott egy rövid összefoglalót, amelyben magyar kutatók által készített tanulmányt szemléztek. A tanulmányban az egyre gyakrabban előforduló saras esőt vizsgálták.
Eszerint a mérések azt mutatják, hogy az utóbbi 10 évben több mint kétszer annyi ilyen eset van, mint korábban évtizedekig,
ennek pedig az a fő oka a tanulmány szerint, hogy több olyan lefűződő hidegörvény (ciklon) alakult ki, amelyik a sivatagban felveri a port és keresztülfújja azt a Földközi-tengeren. Egy már régóta pedzegetett összefüggés szerint mivel a sarkvidékek jobban melegednek, mint a trópusok, ezért a hőmérsékletkülönbség csökken, az emiatt kialakuló nyugat-keleti áramlás is gyengül, a futóáramlás behullámzik, és ez extrém kilengésekhez vezet a közepes szélességeken – véli a tanulmány a saras esők megszaporodásának okáról.
Az idősor persze nem túl hosszú, mindenesetre egy most jellemző trendet mindenképp jól kirajzol, és eszerint akár az éghajlatváltozás következménye is lehet. Ha az áramlási kép így változik majd a jövőben, az télen és nyáron is többször okozhat a szokásosnál hidegebb, vagy forróbb időt, a kontinens egyes részein pedig hevesebb esőzéseket, áradásokat is – teszik hozzá.
Ezzel szemben a ”homok transzport” önmagában nem probléma, a Szaharától nyugatra kimondottan termékenyen hat, ellenben a mediterrán térség sokszor szenved tőle – jegyezték meg.